کلینیک لاغری و تناسب اندام وندا

چه مدت طول می‌کشد تا متوجه کاهش وزن شوید؟ 

چه مدت طول می‌کشد تا متوجه کاهش وزن شوید؟ 

مدت‌زمان لازم برای دیدن و اطلاع از کاهش وزن، می‌تواند از فردی به فرد دیگر به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. بسیاری از عوامل، از جمله میزان، نحوه شروع و برنامه غذایی شما، می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. به‌طور کلی، بسیاری از افراد وقتی به برنامه خود پایبند باشند می‌توانند نتایج را در طی یک تا دو هفته ببینند.

چه مدت‌زمانی طول می‌کشد تا متوجه کاهش وزن شویم؟

مدت‌زمان دیدن اثرات کاهش وزن و اطلاع از کم شدن سایز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. این مورد بستگی به عوامل زیادی از جمله حجم و وزن بدن در شروع رژیم، برنامه غذایی، ورزش کردن و غیره دارد. در حالت کلی، اثرات و نتایج کم کردن وزن با پایبندی به رژیم غذایی  و ورزش معمولاً یک تا دو هفته بعد از شروع برنامه خود را نشان می‌دهند.

اگر تمام روش‌های لاغری را امتحان کرده‌اید و نتیجه نگرفته‌اید

کلینیک لاغری وندا شما را بدون رژیم، بدون ورزش و بدون عوارض، و با ضمانت‌نامه کتبی به اندام دلخواهتان می‌رساند

نمونه قبل و بعد 5

نمونه قبل و بعد 10

نمونه قبل و بعد 12

زمانی که متوجه کاهش وزن می‌شوید

عوامل مختلفی وجود دارد که بر سرعت مشاهده نتیجه ورزش یا رژیم غذایی تأثیر می‌گذارد. متأسفانه نمی‌توان زمان دقیقی برای مشاهده نتایج برنامه کاهش وزن عنوان کرد. این مورد ممکن است بنا به دلایل زیر از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

وزن و حجم بدن در شروع برنامه

وزن و حجم بدن در شروع برنامه عامل مؤثری در زمان مشاهده نتایج کاهش وزن است. برای مثال اگر شاخص توده بدنی شما (BMI) در ابتدای برنامه در محدوده چاقی قرار داشته باشد، احتمالاً نتایج کاهش وزن در مدت زمان طولانی‌تری در بدن شما مشخص می‌شود. اگر BMI شما پایین‌تر بوده و کمی دچار اضافه‌وزن باشید احتمالاً کاهش وزن در شما با سرعت بیشتری خود را نشان می‌دهد.
در صورتی که میزان کالری دریافتی در برنامه غذایی شما کاهش یابد، احتمالاً شاهد کاهش وزن سریع‌تری در حدود ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم در هفته خواهید بود.
افرادی که دچار چاقی هستند احتمالاً در هفته‌های اول شاهد کاهش وزن بیشتری هستند.

نوع رژیم غذایی

بعضی از انواع رژیم‌های غذایی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که شامل یک مرحله اولیه سریع کاهش وزن هستند. از جمله این نمونه‌ها می‌توان به رژیم اتکینز، رژیم ساحلی، و بسیاری رژیم‌های معروف دیگر که در طول مدت‌زمانی کوتاه با محدودیت غذایی شدید باعث کاهش وزن سریع می‌شوند، اشاره کرد.
در بعضی از  انواع این رژیم‌ها فرد در هفته اول حتی می‌تواند تا ۲.۵ کاهش وزن داشته باشد، در نتیجه آثار از دست دادن وزن اضافی در آن‌ها سریع‌تر نمایان خواهد شد. البته بهتر است بدانید کاهش وزن در مرحله اولیه این رژیم‌ها اغلب به دلیل کاهش آب ناشی از مصرف کم کربوهیدرات است نه سوزاندن چربی‌هایی اضافه بنابراین ممکن است در مدت‌زمانی کوتاه فرد به وزن سابق خود بازگشته و دیگر شاهد کم کردن وزن نباشد.

 مصرف کربوهیدرات

کاهش کربوهیدرات در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش آب محبوس در سلول‌ها کمک کند. بدن برای ذخیره کربوهیدرات به آب نیاز دارد، بنابراین هنگامی که مصرف کربوهیدرات به میزان قابل توجهی کاهش یابد؛ آب مورد نیاز برای ذخیره آن نیز از بین می‌رود.
کاهش این مقدار آب اضافی باعث کاهش حجم بدن و وزن می‌شود. با این کار لاغرتر به نظر می‌رسید حتی اگر هنوز میزان چربی‌های بدن کاهشی نداشته باشند.
گاهی با کاهش چشمگیر مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی می‌توان تنها در ۲ هفته، نزدیک به دو سایز کاهش داشت. اما دقت داشته باشید این کم کردن وزن می‌تواند پس از مدتی ثابت بماند، بنابراین باید رژیم غذایی شما علاوه بر تمرکز بر کاهش مصرف کربوهیدرات به سوزاندن سلول‌های چرب نیز متکی باشد، به این ترتیب می‌توانید یک رژیم غذایی سالم مدام برای کم کردن وزن داشته باشید.

وزن‌کشی دوره‌ای

تحقیقات نشان داده که وزن‌گیری دوره‌ای چه به‌صورت روزانه یا هفتگی در کم کردن وزن تأثیر چشمگیری دارد، به‌خصوص اگر این کار را به‌صورت هفتگی انجام دهید. با وزن‌گیری دوره‌ای به‌جای وزن‌گیری روزانه از لحاظ ذهنی با دیدن عدد چشمگیر کم کردن وزن خوشحال‌تر شده و برای ادامه برنامه خود تشویق می‌شوید. البته جالب است بدانید در تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹، مشخص شد، افرادی که به‌صورت روزانه وزن‌گیری می‌کنند نسبت به افرادی که این کار با به‌صورت هفتگی انجام می‌دهند، میزان کم کردن وزن بیشتر است.
دلایل بسیار زیادی بر نوسان، کاهش، ثبات یا افزایش وزن در طول برنامه کاهش وزن تأثیر می‌گذارد. گاهی ممکن است حتی با رعایت دقیق برنامه ورزشی و رژیم غذایی شاهد ثابت ماندن دوره‌ای وزنتان شوید، در این حالت بدن به این روش عادت کرده و با مشورت متخصص تغذیه و مربی ورزشتان باید ورزش‌های سنگین‌تر و رژیم‌های دیگر را امتحان کنید.

روش اندازه‌گیری کاهش وزن

هدف از کاهش وزن یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر دیدن نتایج برنامه غذایی و ورزشی است. این که تمرکز شما بر کم کردن وزن یا سایز است می‌تواند بر مدت‌زمان دیدن نتیجه برنامه کاهش وزنتان تأثیر بگذارد. بسیاری از افراد تنها می‌خواهند با برنامه غذایی سایز کم کرده یا  به دنبال لاغری نقاط خاصی از بدن مانند شکم یا ران‌ها و یا لاغری بازو هستند.
در نهایت، هدف هرکدام از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، داشتن احساس بهتر نسبت به خود است، اما این که چطور روند پیشرفت خود در برنامه کم کردن وزن را دنبال می‌کنید نیز عامل مؤثری بر مشاهده نتیجه موردنظرتان است. در بیشتر موارد، روند کاهش وزن، با کاهش سایز خود را نشان می‌دهد، به‌خصوص اگر وزن بالایی داشته باشید احتمالاً این کم کردن وزن در روزهای اولیه بسیار بیشتر بوده و ظرف مدت یک ماه از شروع برنامه لاغری، شاهد کاهش سایز چشمگیری خواهید بود. اگر برنامه لاغری را شروع کرده‌اید بهتر است یک ترازوی دیجیتال خریده و به‌صورت روزانه یا هفتگی روند کاهش وزن خود را یادداشت کنید.
پس از این مرحله، احتمالاً لباس‌های قبلی‌تان برای شما گشاد شده و به طرز چشمگیری احساس لاغری می‌کنید. اگر لباس‌های تنگ‌تری بپوشید بیشتر متوجه تغییر وزن و لاغری خود خواهید شد. به‌طور کلی با ادامه برنامه غذایی و ورزش کردن در پایان شاهد تناسب اندام فوق‌العاده‌ای خواهید بود.
برنامه کاهش وزن و لاغری در برخی از افراد خیلی سریع آثار خود را در صورت، شکم یا ران و باسن نشان می‌دهد. این مورد ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی باشد. کاهش وزن سریع این نواحی می‌تواند قبل یا بعد از شروع کم کردن وزن دیده شود.
اگر تمرینات ورزشی روزانه شما بر کاهش وزن نقاطی از بدن تمرکز داشته باشد، احتمالاً با ادامه رژیم غذایی خود، شاهد کاهش سایز و وزن سریع‌تری در این نواحی خواهید بود. ورزش به‌راحتی می‌تواند شکل بدن را تغییر داده تا اندامی متناسب و زیبا داشته باشید.
فراموش نکنید که افزایش توده عضلانی حتی در هنگام از دست دادن چربی بدن می‌تواند باعث افزایش وزن شود، به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که برای کم کردن وزن از یک روش جامع اندازه‌گیری نتیجه به‌جای تمرکز بر تعداد، استفاده کنید.

زمان تغییر سایز لباس

یکی از بهترین لحظات برای افرادی که برنامه کاهش وزن و ورزش کردن دارند، زمانی است که برای خرید به فروشگاه می‌روند و متوجه می‌شوند، سایزشان کمتر شده است. این لحظه مورد انتظار آن‌هاست. در واقع می‌توان آن را نتیجه تمام زحماتشان دانست. اما رسیدن به این احساس بازهم به موارد دیگری مانند تفاوت‌های ژنتیکی در قد و وزن متفاوت باشد.
برای مثال اگر شما یک خانم ریز جثه هستید که ۱۵۰ سانتی‌متر قد دارد، احتمالاً کاهش ۴ تا ۵ کیلوگرم می‌تواند تأثیر چشمگیری در کاهش سایز و تناسب اندام شما داشته باشد. در چنین حالتی شما ۱۰ درصد از وزن خود را از دست داده‌اید. اما اگر خانمی بلندقامت و درشت‌هیکل باشید احتمالاً کاهش ۴ تا ۵ کیلوگرم تأثیر چندانی در کاهش سایز شما نخواهد داشت و به مدت‌زمان بیشتری برای کم کردن وزن و دیدن نتایج برنامه غذایی و ورزشی خود دارید.
بسیاری از متخصصان تغذیه در این مورد می‌گویند، افراد معمولاً به ازای کاهش ۴.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم، شاهد کاهش یک سایز در لباس‌هایشان خواهند بود.
علاوه ‌بر این، بهتر است بدانید که میزان چاقی و لاغری در سطح بدن متفاوت است، برای مثال ممکن است سرعت لاغر شدن صورت بیشتر از سرعت کاهش دور شکم باشد. در هر صورت، سایز لباس شما به اندازه اعضای مختلف بدنتان بستگی دارد:

  • تغییر سایز شلوار: برای تغییر سایز شلوار در کوتاه‌مدت نیاز به کاهش اندازه دور کمر و باسن به اندازه ۲.۵ تا ۴ سانتی‌متر دارید.
  • تغییر سایز بالاتنه: برای کاهش اندازه دور سینه و کمر باید بتوانید به کمک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن به اندازه ۲.۵ سانتی‌متر (برای سایزهای زیر ۸) و تقریباً ۵ سانتی‌متر (برای سایزهای بالای ۸) کم کنید.
  • کاهش کلی سایز لباس: اگر قصد دارید سایز کلی لباستان را تغییر دهید باید اندازه دور باسن، کمر و سینه خود را بسته به سبک لباستان تا ۳ سانتی‌متر کم کنید.

جدول زمانی نشانه‌های کاهش وزن

لطفاً دقت داشته باشید که کاهش سایز و وزن تنها نشانه‌های شروع و پایبندی به برنامه غذایی و ورزشی نیستند. در این قسمت جدول زمانی نشانه‌های کم کردن وزن را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد، این جدول زمانی می‌تواند برای افراد مختلف متفاوت باشد. جدولی که در این قسمت به آن اشاره می‌کنیم تنها نمونه‌ای از جدول زمانی کم کردن وزن با برنامه غذایی متمرکز بر کاهش کالری دریافتی و ورزش دائمی متوسط است. این تغییرات برای همه یکسان نیست.

  • هفته اول: اکثر افراد طی هفته اول شروع برنامه کم کردن وزن شاهد تغییرات چشمگیری در کاهش وزن و سایز خواهند بود. احتمالاً در هفته اول با دیدن نتیجه، سختی‌ها را فراموش کرده و احساس بهتری خواهید داشت. برخی حتی در این هفته بیش از ۲.۵ کیلو وزن کم می‌کنند. دقت داشته باشید ممکن است شاهد تغییرات عمده‌ای در بدن نباشید.
  • هفته دوم: در هفته دوم از برنامه لاغری و کم کردن وزن، احتمالاً شاهد تغییرات شکل ظاهری و فیزیکی بدن می‌شوید. با ورزش کردن کنار آمده و لباس‌هایتان برایتان کمی گشاد شده‌اند.
  • هفته سوم: این هفته احتمالاً یکی از سخت‌ترین هفته‌های پایبندی به برنامه لاغری است. این مرحله برای نشان دادن ثابت‌قدم بودن در برنامه کاهش وزن است. پس از این سراشیبی مرحله رسیدن به تناسب اندام شروع می‌شود.
  • هفته چهارم: در این زمان، احتمالاً آن‌قدر وزن کم کرده‌اید که به‌خوبی می‌توانید شاهد کم کردن وزن و تغییرات فیزیکی اندام خود باشید.
  • هفته‌های بعدی: در هفته‌های بعدی، بدن به روند جدید عادت کرده و با روندی متعادل و متناسب کم کردن وزن شما ادامه خواهد داشت. بسته به هدفی که از شروع برنامه دارید باید آن را ادامه دهید. رژیم و برنامه ورزشی را ادامه داده و اگر دچار ثابت ماندن کاهش وزن شدید به متخصص تغذیه یا مربی خود اطلاع دهید. معمولاً می‌توان طی ۶ هفته پایبندی به رژیم غذایی و ورزش، نتایج فوق‌العاده‌ای در کم کردن وزن و تناسب اندام خود شاهد باشید. می‌توانید از رژیم‌های غذایی مخصوص و سریع برای کاهش وزن نیز استفاده کنید.

پس از چند هفته پایبندی به رژیم و برنامه ورزشی نتایج کم کردن وزن را خواهید دید، بهتر است صبور بوده و برای بهتر شدن تلاش کنید. به یاد داشته باشید بدن هرکس با دیگری متفاوت است و شاید سرعت کم کردن وزن در شما کمتر از دیگری باشد. در چنین شرایطی احساسات خود را کنترل کرده، به برنامه خود پایبند بوده و مدام انگیزه و هدفی که برای آن تلاش می‌کنید را به یاد بیاورید، مطمئناً با پایبند بودن به برنامه شخصی شاهد نتایج بی‌نظیر کم کردن وزن و تناسب اندام خواهید بود. با این‌وجود، اگر می‌خواهید در کوتاهترین زمان ممکن بدون رژیم‌های طاقت‌فرسا، بدون ورزش و بدون جراحی‌های لاغری و دارو به اندام ایده‌آل خود برسید با کارشناسان ما در کلینیک تخصصی وندا تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
خروج از نسخه موبایل